Olejki eteryczne były stosowane już w starożytności, w kulturach Bliskiego i Środkowego Wschodu, a najlepszym tego dowodem są fragmenty Biblii, w których wymieniane są olejki z drzewa cedrowego, kadzidłowca czy z mirry. Jak potwierdza dzisiejsza nauka, zawarte w nich cenne składniki rzeczywiście wywierają silny wpływ na ciało i umysł: wykazują właściwości oczyszczające, odżywcze, regeneracyjne i antyseptyczne. Dzięki niewielkim rozmiarom cząsteczki olejku potrafią szybko przenikać przez bariery fizjologiczne, w tym również barierę krew/mózg w przypadku olejków eterycznych zawierających seskwiterpeny, i po około 20 minutach od aplikacji znajdują się w każdej komórce naszego organizmu.
 
Olejki zawierające seskwiterpeny, np. kadzidłowiec, kwiat lipy, rumianek, sosna, stymulują układ limbiczny mózgu, zwiększając ilość tlenu i wspomagając wydzielanie przeciwciał, endorfin i neuroprzekaźników. Znajdują zastosowanie przy wspomaganiu leczenia osób z chorobą Alzheimera, Parkinsona czy SM. Olejki, które zawierają duże ilości mono- i półtoraterpenów (np. mirra, drzewo sandałowe) mogą „przeprogramowywać” nieprawidłowe informacje na poziomie DNA. Ponadto dzięki zawartym w nich związkach aromatycznych oddziałują na sferę psychoemocjonalną człowieka, usuwają blokady i skutki traumy emocjonalnej – poprzez nerwy węchowe do mózgu docierają impulsy powodujące wydzielanie endorfin i odpowiednich neuroprzekaźników, przywracając równowagę psychoemocjonalną.

Aromaterapia

 

Aromaterapia olejki eteryczne Young Living Żywiec
Terapie naturalne, aromaterapia Żywiec
Warunkiem posiadania wymienionych właściwości jest prawidłowy sposób pozyskiwania olejku, począwszy od miejsca zbioru surowca, poprzez jego przechowywanie, na destylacji i prawidłowym przechowywaniu już gotowego produktu kończąc. Tylko taki olejek będzie zawierał wszystkie związki czynne w odpowiednich proporcjach.
 
Używane przeze mnie olejki eteryczne to olejki renomowanej firmy Young Living, która rygorystycznie przestrzega surowych zasad ich pozyskiwania, co pozwala na zastosowanie produktów tej firmy w celach terapeutycznych.

Indywidualny dobór olejków podczas masażu relaksacyjnego, zabiegu refleksologii stóp lub twarzy pozwala wzmocnić działanie zabiegów i uczynić je jeszcze bardziej komfortowymi. W przypadku niektórych dolegliwości zaleca się stosowanie wybranego olejku w domu, w nebulizatorze lub w formie kąpieli, inhalacji bądź automasażu.