12 czerwca 2020

Olejki eteryczne odstraszające kleszcze

 

Lato to pora największej aktywności kleszczy, które przenoszą patogeny powodujące poważne choroby. Jak w naturalny sposób możemy się zabezpieczyć przed nimi?

Kleszcze bytujące na trawach lub liściach wybierają swoje ofiary kierując się temperaturą ciała i zapachem. Gdy pajęczak spadnie na swoją ofiarę, szuka miejsca, które jest pokryte cienką skórą, wilgotne i dobrze ukrwione.

Jednym z polecanych sposobów uniknięcia ataku kleszcza jest zadziałanie na zapach naszego ciała tak, aby nie był dla kleszcza atrakcyjny. Mamy tutaj całą gamę narzędzi do dyspozycji. Od środków aptecznych poprzez zioła po bardzo skutecznie działające olejki eteryczne. Poniżej kilka propozycji będących w zgodzie z naturą:

  1. Herbatka z czystka. Żeby jednak zadziałała, należy ją pić przynajmniej kilka miesięcy. Dodatkowo według licznych artykułów zamieszczonych w internecie herbatka stanowi dużą pomoc osobom już zarażonym boreliozą. Jednak nie można traktować tego sposobu jako jedynej metody ochrony przed kleszczami, zwłaszcza, że picie herbatek ziołowych przez dłuższy czas powinno być nadzorowane przez zielarza lub lekarza, ponieważ może wiązać się ze skutkami ubocznymi.
  2. Olejki eteryczne*. Olejek z geranium, olejek lawendowy, z drzewa herbacianego, z trawy cytrynowej – to zapachy, których kleszcze po prostu nie lubią. Dodatkowo ich zapach jest trwały i długo utrzymuje się na skórze. Można codziennie rano wcierać sobie w ramiona czy klatkę piersiową niewielką ilość olejku do masażu wymieszanego z kropelką lub dwoma ulubionego olejku eterycznego – stosowany kilka tygodni nie tylko umili nam poranek, ale też sprawi, że nasza skóra zacznie pachnieć inaczej.                                                                                         
  3. Domowy spray na kleszcze. Bazuje na wyżej wymienionych olejkach eterycznych, działa doraźnie – jeżeli nie stosujemy regularnie olejków, można zrobić spray, którym spryskamy naszą skórę i odzież przed wyjściem w teren. Wystarczy buteleczka z atomizerem, pół szklanki wody, pół szklanki wódki 70%, około 30-40 kropelek jednego lub kilku olejków eterycznych. Przed każdym użyciem należy wstrząsnąć buteleczkę, aby dobrze rozmieszać zawartość.  Lista olejków eterycznych odstraszających i inne owady: 
  4. Jednym z preparatów anty-kleszczowych uważanych za najskuteczniejszy jest cytowana na wielu stronach internetowych mieszanka olejków eterycznych wg przepisu dra Różańskiego, którą można sporządzić samemu w domu.

5ml olejku eterycznego anyżowego
5ml olejku eterycznego eukaliptusowego
10ml olejku eterycznego z trawy cytrynowej (lemongras)
10ml olejku eterycznego citronella
10ml salicylanu metylu lub olejku eterycznego golteriowego
10ml octanu etylu
100ml nalewki bursztynowej** na etanolu powyżej 70%
850ml nafty (kosmetycznej)

Powyższą mieszankę stosuje się na ubranie (nie na skórę!), spryskując przed każdym wyjściem do lasu czy na łąkę.

Po każdym spacerze warto dokładnie obejrzeć swoje ciało i upewnić się, że żaden kleszcz nas nie zaatakował. A jeżeli już zdarzy się nam zauważyć wbitego w skórę kleszcza, nie panikujmy – przyjmuje się, że kleszcz zaraża dopiero po kilku godzinach (w zależności od źródeł: od 12 do 24 godzin). Ostrożnie wyjmijmy pajęczaka i obserwujmy się uważnie przez następne kilka tygodni: jeżeli pojawi się rumień lub poczujemy nagłe osłabienie, ból mięśni lub stawów, zgłośmy się do lekarza.

*Olejki eteryczne muszą być dobrej jakości. Tylko wtedy mamy pewność, że nam nie zaszkodzą i przyniosą oczekiwane efekty.

**Bursztyn rozpuszcza się bardzo wolno. Jeżeli chcemy samodzielnie przygotować nalewkę, powinniśmy odstawić ją na przynajmniej kilka miesięcy, a najlepiej cały rok, aby nalewka była odpowiednio wysycona.

Źródło infografiki: 

https://i.pinimg.com/originals/95/f7/7d/95f77d0d557d5450ebf6929acd63cda7.jpg